GHSA second round scores

Posted 5/7/2021

 

Second round scores for the Georgia High School Association state baseball playoffs.

 

Class 7A

Brookwood at North Paulding (North Paulding sweeps series)

Game 1: North Paulding 8, Brookwood 7

Game 2: North Paulding 8, Brookwood 4

--------------------

South Forsyth at Woodstock (Woodstock wins series 2-1)

Game 1: Woodstock 7, South Forsyth 0

Game 2: South Forsyth 3, Woodstock 2

Game 3: Woodstock 2, South Forsyth 1

--------------------

Forsyth Central at Mill Creek (Forsyth Central sweeps series)

Game 1: Forsyth Central 10, Mill Creek 0

Game 2: Forsyth Central 7, Mill Creek 4

--------------------

North Cobb at Grayson (Grayson sweeps series)

Game 1: Grayson 3, North Cobb 2

Game 2: Grayson 15, North Cobb 9

--------------------

Lambert at Cherokee (Lambert sweeps series)

Game 1: Lambert 7, Cherokee 3

Game 2: Lambert 2 Cherokee 1

--------------------

Newnan at Lowndes (Lowndes sweeps series)

Game 1: Lowndes 2, Newnan 1

Game 2: Lowndes 10, Newnan 4

--------------------

East Coweta at Parkview (Parkview sweeps series)

Game 1: Parkview 8, East Coweta 5

Game 2: Parkview 17, East Coweta 6

--------------------

North Gwinnett at Denmark (Denmark wins series 2-1)

Game 1: Denmark 6, North Gwinnett 5

Game 2: North Gwinnett 3, Denmark 2

Game 3: Denmark 7, North Gwinnett 3

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 6A

Statesboro at Valdosta (Valdosta sweeps series)

Game 1: Valdosta 3, Statesboro 2

Game 2: Valdosta 3, Statesboro 2

--------------------

Lassiter at Carrollton (Lassiter wins series 2-1)

Game 1: Carrollton 10, Lassiter 0

Game 2: Lassiter 10, Carrollton 0

Game 3: Lassiter 6, Carrollton 3

--------------------

Pope at Buford (Pope wins series 2-1)

Game 1: Buford 8, Pope 1

Game 2: Pope 1, Buford 0

Game 3: Pope 5, Buford 3

--------------------

Lee County at South Effingham (South Effingham wins series 2-1)

Game 1: Lee County 5, South Effingham 2

Game 2: South Effingham 2, Lee County 0

Game 3: South Effingham 9, Lee County 7

--------------------

East Paulding at River Ridge (East Paulding wins series 2-1)

Game 1: River Ridge 6, East Paulding 2

Game 2: East Paulding 3, River Ridge 1

Game 3: East Paulding 6, River Ridge 4

--------------------

Richmond Hill at Houston County (Houston County sweeps series)

Game 1: Houston County 10, Richmond Hill 2

Game 2: Houston County 10, Richmond Hill 0

--------------------

Glynn Academy at Westlake (Glynn Academy sweeps series)

Game 1: Glynn Academy 14, Westlake 1

Game 2: Glynn Academy 6, Westlake 5

--------------------

Winder-Barrow at Allatoona (Allatoona sweeps series)

Game 1: Allatoona 7, Winder-Barrow 6

Game 2: Allatoona 12, Winder-Barrow 1

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 5A

McIntosh at Ware County (Ware County sweeps series)

Game 1: Ware County 6, McIntosh 1

Game 2: Ware County 5, McIntosh 1

--------------------

Cartersville at Decatur (Cartersville sweeps series)

Game 1: Cartersville 4, Decatur 3

Game 2: Cartersville 4, Decatur 3

--------------------

Calhoun at Greenbrier (Greenbrier sweeps series)

Game 1: Greenbrier 6, Calhoun 2

Game 2: Greenbrier 2, Calhoun 0

--------------------

Coffee at Starr's Mill (Starr's Mill sweeps series)

Game 1: Starr's Mill 9, Coffee 5

Game 2: Starr's Mill 8, Coffee 0

--------------------

St. Pius X at Blessed Trinity (St. Pius X wins series 2-1)

Game 1: Blessed Trinity 5, St. Pius X 1

Game 2: St.Pius X 8, Blessed Trinity 5

Game 3: St.Pius X 8, Blessed Trinity 5

--------------------

Northside-Columbus at Wayne County (Wayne County wins series 2-1)

Game 1: Wayne County 8, Northside-Columbus 0

Game 2: Northside-Columbus 1, Wayne County 0

Game 3: Wayne County 8, Northside-Columbus 7

--------------------

Harris County at Ola (Harris County wins series 2-1)

Game 1: Harris County 3, Ola 0

Game 2: Ola 7, Harris County 4

Game 3: Harris County 5, Ola 2

--------------------

Loganville at North Springs (Loganville wins series 2-1)

Game 1: Loganville 3, North Springs 0

Game 2: North Springs 4, Loganville 0

Game 3: Loganville 11, North Springs 8

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 4A

Thomas County Central at Benedictine (Benedictine sweeps series)

Game 1: Benedictine 9, Thomas County Central 6

Game 2: Benedictine 10, Thomas County Central 0

--------------------

Heritage-Catoosa at Hampton (Heritage-Catoosa sweeps series)

Game 1: Heritage-Catoosa 8, Hampton 3

Game 2: Heritage-Catoosa 11, Hampton 1

--------------------

Druid Hills at North Oconee (North Oconee sweeps series)

Game 1: North Oconee 2, Druid Hills 0

Game 2: North Oconee 17, Druid Hills 1

--------------------

Perry at Troup (Troup sweeps series)

Game 1: Troup 9, Perry 4

Game 2: Troup 11, Perry 0

--------------------

Flowery Branch at Cedartown (Cedartown sweeps series)

Game 1: Cedartown 4, Flowery Branch 0

Game 2: Cedartown 4, Flowery Branch 3

--------------------

Columbus at Bainbridge (Bainbridge sweeps series)

Game 1: Bainbridge 15, Columbus 3

Game 2: Bainbridge 8, Columbus 6

--------------------

LaGrange at West Laurens (West Laurens wins series 2-1)

Game 1: West Laurens 5, LaGrange 2

Game 2: LaGrange 4, West Laurens 3

Game 3: West Laurens 17, LaGrange 7

--------------------

Jefferson at Marist (Marist sweeps series)

Game 1: Marist 6, Jefferson 3

Game 2: Marist 10, Jefferson 0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 3A

Appling County at Southeast Bulloch (Appling County sweeps series)

Game 1: Appling County 9, Southeast Bulloch 2

Game 2: Appling County 7, Southeast Bulloch 6

--------------------

Cherokee Bluff at Greater Atlanta Christian (Cherokee Bluff wins series 2-1)

Game 1: Greater Atlanta Christian 2, Cherokee Bluff 1

Game 2: Cherokee Bluff 9, Greater Atlanta Christian 6

Game 3: Cherokee Bluff 4, Greater Atlanta Christian 1

--------------------

Sonoraville at Franklin County (Franklin County lsweeps series)

Game 1: Franklin County 10, Sonoraville 0

Game 2: Franklin County 12, Sonoraville 2

--------------------

Long County at Pike County (Long County sweeps series)

Game 1: Long County 10, Pike County 2

Game 2: Long County 6, Pike County 5

--------------------

Hart County at North Hall (North Hall wins series 2-1)

Game 1: Hart County 2, North Hall 0

Game 2: North Hall 8, Hart County 5

Game 3: North Hall 12, Hart County 8

--------------------

Upson Lee at Pierce County (Pierce County sweeps series)

Game 1: Pierce County 6, Upson Lee 0

Game 2: Pierce County 4, Upson Lee

--------------------

Mary Persons at Harlem (Harlem wins series 2-1)

Game 1: Mary Persons 5, Harlem 2

Game 2: Harlem 6, Mary Persons 1

Game 3: Harlem 3, Mary Persons 1

--------------------

Sandy Creek at Ringgold (Ringgold sweeps series)

Game 1: Ringgold 6, Sandy Creek 5

Game 2: Ringgold 3, Sandy Creek 0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 2A

Putnam County at Bleckley County (Bleckley County sweeps series)

Game 1: Bleckley County 13, Putnam County 5

Game 2: Bleckley County 12, Putnam County 1

--------------------

Model at Bremen (Bremen sweeps series)

Game 1: Bremen 1, Model 0

Game 2: Bremen 7, Model 1

--------------------

Lovett at Elbert County (Lovett wins series 2-1)

Game 1: Lovett 5, Elbert County 3

Game 2: Elbert County 13, Lovett 4

Game 3: Lovett 10, Elbert County 0

--------------------

Berrien at Vidalia (Vidalia sweeps series)

Game 1: Vidalia 10, Berrien 0

Game 2: Vidalia 11, Berrien 0

--------------------

Callaway at Pepperell (Callaway wins series 2-1)

Game 1: Pepperell 12, Callaway 6

Game 2: Callaway 10, Pepperell 0

Game 3: Callaway 7, Pepperell 6

--------------------

Dodge County at Thomasville (Thomasville sweeps series)

Game 1: Thomasville 11, Dodge County 8

Game 2: Thomasville 18, Dodge County 0

--------------------

Fitzgerald at Jeff Davis (Jeff Davis wins series 2-1)

Game 1: Jeff Davis 11, Fitzgerald 1

Game 2: Fitzgerald 3, Jeff Davis 1

Game 3: Jeff Davis 4, Fitzgerald 3

--------------------

Haralson County at Pace Academy (Haralson County wins series 2-1)

Game 1: Haralson County 4, Pace Academy 2

Game 2: Pace Academy 3. Haralson County 2

Game 3: Haralson County 5, Pace Academy 0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 1A Public

Montgomery County at Metter (Metter sweeps series)

Game 1: Metter 6, Montgomery County 0

Game 2: Metter 20, Montgomery County 0

--------------------

Crawford County at Schley County (Schley County wins series 2-1)

Game 1: Schley County 8, Crawford County 2

Game 2: Crawford County 9, Schley County 7

Game 3: Schley County 11, Crawford County 1

--------------------

Bowdon at Commerce (Commerce sweeps series)

Game 1: Commerce 8, Bowdon 7

Game 2: Commerce 11, Bowdon 7

--------------------

Johnson County at Charlton County (Charlton County sweeps series)

Game 1: Charlton County 4, Johnson County 3

Game 2: Charlton County 10, Johnson County 4

--------------------

Social Circle at ACE Charter (ACE Charter sweeps series)

Game 1: ACE Charter 10, Social Circle 3

Game 2: ACE Charter 13, Social Circle 3

--------------------

Claxton at Seminole County (Claxton sweeps series)

Game 1: Claxton 10, Seminole County 4

Game 2: Claxton 8, Seminole County 1

--------------------

Irwin County at Wilcox County (Wilcox County wins series 2-1)

Game 1: Wilcox County 11, Irwin County 5

Game 2: Irwin County 7, Wilcox County 0

Game 2: Wilcox County 15, Irwin County 0

--------------------

Washington-Wilkes at Gordon Lee (Gordon Lee sweeps series)

Game 1: Gordon Lee 6, Washington-Wilkes 0

Game 2: Gordon Lee 11, Washington-Wilkes 0

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Class 1A Private

First Presbyterian Day at Savannah Christian (Savannah Christian sweeps series)

Game 1: Savannah Christian 12, First Presbyterian Day 4

Game 2: Savannah Christian 10, First Presbyterian Day 7

--------------------

Walker at Wesleyan (Wesleyan sweeps series)

Game 1: Wesleyan 6, Walker 5

Game 2: Wesleyan 11, Walker 7

--------------------

Kings Ridge Christian at Athens Christian (Athens Christian sweeps series)

Game 1: Athens Christian 10, Kings Ridge Christian 2

Game 2: Athens Christian 7, Kings Ridge Christian 4

--------------------

Aquinas at Saint Anne-Pacelli (Saint Anne-Pacelli sweeps series)

Game 1: Saint Anne-Pacelli 7, Aquinas 1

Game 2: Saint Anne-Pacelli 18, Aquinas 0

--------------------

Hebron Christian at Mount Paran Christian (Mount Paran sweeps series)

Game 1: Mount Paran Christian 6, Hebron Christian 0

Game 2: Mount Paran Christian 4, Hebron Christian 3

--------------------

Savannah Country Day at Tattnall Square (Tattnall Square sweeps series)

Game 1: Tattnall Square 7, Savannah Country Day 0

Game 2: Tattnall Square 13, Savannah Country Day 1

--------------------

Calvary Day at Brookstone (Calvary Day sweeps series)

Game 1: Calvary Day 7, Brookstone 3

Game 2: Calvary Day 2, Brookstone 0 

--------------------

Prince Avenue Christian at Fellowship Christian (Fellowship Christian sweeps series)

Game 1: Fellowship Christian 4, Prince Avenue Christian 0

Game 2: Fellowship Christian 3, Prince Avenue Christian 0